ضرورت اصلاح ساختار بودجه

ضرورت اصلاح ساختار بودجه

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: تصویب بودجه با مجلس است بنابراین هر کسی را که اجازه تصویب به ایشان می دهند قاعدتا اجازه حک و اصلاح هم دارد.

ضرورت اصلاح ساختار بودجهبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، برنامه بهارستان رادیو اقتصاد میزبان غلامحسین رضوانی بود تا در خصوص اصلاح ساختار بودجه توضیحاتی بفرمایند.

مجری : آقای زنگنه نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پاسخ به برخی ادعاها مبنی بر این که مجلس در خصوص بودجه فراتر از اختیاراتش ورود می کند گفت : شیوه بودجه نویسی در کشور ما غلط است و به اصلاح ساختاری نیاز دارد . این شیوه غلط موجب می شود لایحه ای که دولت به عنوان بودجه ارائه می کند معمولا لایحه مطلوبی نباشد به همین دلیل مجلس ورود می کند . مجری : با توجه به این که از ابتدای شروع به کار مجلس یازدهم و همچنین آغاز دولت سیزدهم بحث اصلاح ساختار بودجه کشور مطرح بوده است بفرمایید که تاکنون چه قدم هایی از طرف مجلس و دولت برای تحقق این هدف برداشته شده و بودجه 1402 چقدر معطوف به تحقق این هدفگذاری مهم خواهد بود ؟رضوانی : بحث اصلاح ساختار بودجه یک بحثی است که شاید دهها سال مطرح بوده است بحث جدیدی نیست آنچه که شاید جدید باشد که آن هم چندین سال است مقام معظم رهبری تاکید فرمودند یک مقداری توجه به این ضرورت بیشتر از گذشته شده است . اما ارائه بودجه کار دولت است و از مسئولیت های ریاست محترم جمهوری است اما تصویب بودجه با مجلس است بنابراین هر کسی را که اجازه تصویب به ایشان می دهند قاعدتا اجازه حک و اصلاح هم دارد .در سال گذشته مجموعه جلساتی توسط کمیسیون برنامه و بودجه و بعضی از آقایان مسئول در سازمان مدیریت و برنامه ریزی یا همان برنامه و بودجه تشکیل شد و یک هماهنگی های اولیه ای برای بعضی از اصلاح ساختارهای بودجه صورت گرفت . از جمله یک موردش که عرض کنم که به نتیجه نهایی رسید و خوشبختانه لحاظ شد، روی این بود که در واقع مصرف کننده نهایی بودجه شناسنامه دار باشد و ما بدانیم که مصرف کننده نهایی بودجه چه کسی است و معمولا این طور نباشد که بودجه دست به دست شود مثلا فرض بفرمایید از آ بدهد به بی و بی بدهد به سی و اینطور چیزها باشد ، از اول معلوم باشد که مصرف کننده نهایی کیست و شناسنامه دار شود روی این موضوع توافق شد و اتفاق افتاد؛ اما این روش که ما بخواهیم ادامه بدهیم روش بسیار کندی است و ما آن هدفی را که مدنظر است به آن نخواهیم رسید باید اصلاح ساختار ، عمیق و همه جانبه صورت گیرد ، لازمه این کار این است که حرکتی یا از طرف مجلس و یا از طرف دولت شود .حرکت از طرف مجلس به صورت طرح، قاعدتا پختگی لازم لایحه را ندارد همواره به لحاظ کارشناسی لایحه پخته تر و سنجیده تر و کارشناسی تر است تا آن چیزی که بخواهد بعنوان طرح از طرف مجلس باشد . ارجحیت ارائه لایحه اصلاح ساختار بودجه بر طرح را همه قبول دارند بنابراین ما توقع داریم این حرکت از ناحیه دولت شروع شود بنده شخصا معتقدم این حرکت را دولت وقتی موفق می شود انجام دهد که همچنان که فضای دولت تغییر کرده بعضی از مسئولین کلیدی هم تغییر کنند به نحوی که معتقد باشند به این اصلاح ساختار .

مجری : پیگیری تان در این زمینه به کجا رسیده است ؟رضوانی : پیگیری هایی که بنده بعنوان نماینده مجلس با دیگر همکارانم می کنیم این است که در جلساتی که معمولا با مسئولین سازمان برنامه و بودجه داریم این موارد را مطرح می کنیم و معمولا هم جلسات چالشی و مفصل و کارشناسی است و ادامه دارد همین الان هم این بحث ها را با سازمان برنامه و بودجه داریم و ادامه دارد .  

مجری : دغدغه مندی مجلس یازدهم در این زمینه مشخص است جنابعالی هم در بخش ابتدایی صحبت تان، اهداف این موضوع را توضیح دادید و این که اساسا ورود به مجلس علیرغم این که برخی در این زمینه صحبت می کنند فراتر از اختیاراتش نیست و در راستای وظایفی که به عهده مجلس هست در این زمینه وارد می شود که آن قانونی که می خواهد تصویب کند بر اساس اختیاراتش کاملا به آن مسلط باشد و بتواند که به درستی آن را تصویب کند خود مجلس که تکلیف روشن است و پیگیر موضوع هست برای اصلاح ساختار بودجه ، در دولت هم بعضا اظهارنظرهایی در این خصوص شده ، کاملا آیا این امر محقق شده که دو طرف و دو قوه مثلا بعنوان کمیسیون مشترک موضوع را دنبال کنند؟رضوانی : بله اتفاقا حدود یک ماه پیش یک سمینار شبانه روزی تشکیل شد در این جلسه هم از دیوان محاسبات افرادی حضور داشتند و هم از سازمان برنامه و بودجه و اکثریت قاطع اعضای کمیسیون برنامه و بودجه بودند.در این سه شبانه روز منحصرا موضوع بحث ما اصلاح ساختار بودجه بود و یک خروجی داشت این خروجی را هم در تهران باز با همکاران برنامه و بودجه تا آنجایی که یادم هست یکی دو بار در خود سازمان برنامه و بودجه و چند بار در کمیسیون برنامه و بودجه در داخل مجلس با همکاران دولت مطرح کردیم ، تبادل نظر شد و روی اکثر موارد هم توافق شده است ؛ این بحث هم در راستای همین اصلاح ساختار بودجه است، البته این مادامی که از ناحیه مجلس مطرح شود ، بنده شخصا معتقدم لایحه که ارائه شود از طرف دولت بسیار کارشناسی تر و پخته تر خواهد بود و به اجرا نزدیک تر . چرا ؟ چون وقتی خودشان این پیشنهادات را به صورت لایحه می آورند و مجلس تصویب می کند مطمئنا اعتقاد بیشتری به آن دارند و آن را عملیاتی تر می دانند و شدنی تر و موفق تر خواهد بود به اعتقاد بنده.

مجری : با این توضیح و با این نشست خیلی خوبی که اشاره کردید برگزار شد باید منتظر یک لایحه متفاوتی برای 1402 باشیمرضوانی : امیدواریم آن جمع بندی هایی را که همکاران دولتی قبول دارند و به توافق رسیدیم در سمینار سه شبانه روزی که اشاره کردم در بودجه پیشنهادی لحاظ بکنند .مجری : خیلی متشکرمضرورت اصلاح ساختار بودجه - خبرگزاری صدا و سیما

ضرورت اصلاح ساختار بودجه - خبرگزاری صدا و سیما

ضرورت اصلاح ساختار بودجه - مرکز پژوهشها - مجلس شورای اسلامی

ضرورت اصلاح ساختار بودجه - مرکز پژوهشها - مجلس شورای اسلامی
ضرورت اصلاح ساختار بودجه - خبرگزاری صدا و سیما

ضرورت اصلاح ساختار بودجه در جلسه شورای هماهنگی مجلس بررسی شد

ضرورت اصلاح ساختار بودجه در جلسه شورای هماهنگی مجلس بررسی شد
www.iribnews.ir › سیاسی › مجلس

لزوم اصلاح ساختار بودجه کشور و بودجه ریزی براساس اعداد واقعی - ایسنا

لزوم اصلاح ساختار بودجه کشور و بودجه ریزی براساس اعداد واقعی - ایسنا
ضرورت اصلاح ساختار بودجه. عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: تصویب بودجه با مجلس است بنابراین هر کسی را که اجازه تصویب به ایشان می دهند ...

اصلاح ساختار بودجه امری ضروری است - رادیو گفت و گو

اصلاح ساختار بودجه امری ضروری است - رادیو گفت و گو
ضرورت اصلاح ساختار بودجه - مرکز پژوهشها - مجلس شورای اسلامی

یادداشت| ضرورت اصلاح ساختار بودجه- اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim

یادداشت| ضرورت اصلاح ساختار بودجه- اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim
ضرورت اصلاح ساختار بودجه ... نماینده مردم کرمان و راور در مجلس گفت: درآمدزایی پایدار، هزینه کرد کارا، ارتقای ثبات، توسعه و عدالت و همچنین اصلاحات ...

چهار ضلع اصلاح ساختار بودجه/کسریهای عظیم بودجهای چگونه قابل ...

چهار ضلع اصلاح ساختار بودجه/کسریهای عظیم بودجهای چگونه قابل ...
ضرورت اصلاح ساختار بودجه در جلسه شورای هماهنگی مجلس بررسی شد

ضرورت اصلاح ساختار بودجه | عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس

ضرورت اصلاح ساختار بودجه | عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس
www.mehrnews.com › news › ضرورت-اصلاح-ساختار-...

ضرورت اصلاح ساختار بودجهریزی - اکو ایران

ضرورت اصلاح ساختار بودجهریزی - اکو ایران
جلسه شورای هماهنگی مجلس شورای اسلامی پیرامون آسیبشناسی اجرای قانون بودجه ۱۴۰۰ با هدف اصلاح ساختار بودجهریزی در کشور برگزار شد.
منبع خبر : iribnews.ir